SEOACTIVE – קידום האתרים בגוגל בניית אתרי אינטרנט מקצועי

מהו דומיין?

דומיין, או בעברית 'שם מתחם' הוא הכתובת שלך באולם האינטרנט, תעודת הזהות שיכולים מיליוני משתמשים לראות ולהשתמש. הדומיין הוא זה המאפשר לשלוח ולקבל אימיילים, גם כאשר עדיין אין אתר אינטרנט. בחירת דומיין הינה שלב קריטי בבניית הצלחת עסק, חברה או אדם פרטי. בשל החשיבות הגבוהה של הדומיין חשוב לבחור שם בהתאם לכללים. המאמר הבא מפרט את הכללים המהותיים ביותר בעת בחירת דומיין לאתר.

בישראל נהוג להשתמש בסיומות של שמות מתחם כגון il; co.il; org.il; net.il. gov.il, לדוגמה, הינה סיומת המאפיינת אתרי אינטרנט המשתייכים למוסדות מדינה. ניתן לרכוש דומיין באתרים הבאים: www.domainthenet.com, www.internic.co.il, http://www.livedns.co.il/, www.box.co.il, ו- https://jetserver.co.il/

בחירת שם מתחם אינה עניין של מה בכך. על מנת להבטיח כי שם המתחם יהיה פופולארי וקליט חשוב לשמור על מספר כללים בסיסיים:

זמינות הכתובת

 בחירת דומיין מחייבת בדיקה כי שם האתר אינו תפוס על ידי משתמש אחר. כמו כן, חשוב לוודא כי על השם הספציפי לא קיימים פטנט, זכויות יוצרים או קניין רוחני. שימוש בשם תפוס הוא בלתי אפשרי וכמו כן שימוש בשם רשום או כזה המעוגן בזכויות יוצרים מהווה עבירה על החוק.

 האורך כן קובע

 על שם המתחם להיות קצר. באופן זה יהיה קל הרבה יותר לקדם אותו באינטרנט והסיכוי שיתרחשו טעויות בהעתקת הדומיין במהלך קידום האתר הינו מזערי. כמו כן, קל יותר לקדם שם קצר ולהשתמש בו באתרי האינטרנט השונים. שם מתחם קצר קל יותר לזכירה כך שלקוחות קיימים יוכלו להמליץ עליו ללקוחות חדשים טפילו בשיחת חולין יומיומית.

 קליט ואסוציאטיבי

 חשוב לוודא כי הדומיין הינו קליט, אסוציאטיבי ונוח לשימוש. דומיין אסוציאטיבי אחראי ל-30% מהצלחת קידום האתר. לפיכך חשוב לבחור דומיין אשר עוסק בנושא האתר ומהווה את שם אחד המוצרים או מושג רלוונטי יהיה זכיר הרבה יותר, גם בעת שיחה על אתר האינטרנט בין שני לקוחות פוטנציאליים. מאחר ואתר האינטרנט הוא כרטיס הביקור של העסק ואילו השם הנושא אותו הוא תעודת הזהות – חשוב ביותר לבחור בשם קליט, נוח לשימוש ואפילו מצחיק.

  בלי טעויות כתיב

 בעידן בו כל ענף מציע אינספור אתרי אינטרנט באותו תחום, חשוב ביותר כי כתובת האתר תהיה ללא טעויות כתיב: יש לבחור שם דומיין שאינו מתקיל את הגולשים. שמות שאפשר לכתוב אותם בטעויות כתיב רבות עלולות לייאש את הגולש ולגרום לו לעבור לאתר אינטרנט אחר. אפילו שגיאת כתיב אחת יכולה לגרום ללקוח הבא שלך לוותר על השירות. שם מתחם קל לזכירה יחזיר אליך לקוחות שוב ושוב.

 פעמים רבות תועבר הכתובת באמצעות הטלפון. חשוב כי במקרים אלו לא יהיה בלבול הנגרם מעיצורים בעלי הגה דומה כגון: ב', נ', מ', ו-פ'. יש לקחת בחשבון את קהל היעד של משתמשי האתר ואת השפה שהם דוברים. הסמנטיקה של כל שפה בפני עצמה יכולה להציע לא מעט יתרונות לשם קליט. שם אתר בעברית – רצוי כי כתובתו תהיה בעברית על מנת להימנע מטעויות הקלדה, לדוגמה: www.refuashlema.co.il . יהיה קשה להבין כיצד רצוי לכתוב שם זה דרך הטלפון.

 רצוי לשקול גם תשלום על טעויות כתיב אפשריות. לצורך הדוגמה ניתן להתייחס אל: www.gogle.com,  www.goolge.com,  www.googel.com,   www.gooogle.com  כולן טעויות כתיב המובילות את הגולש לאותו האתר. תשלום על שם מתחם אינו יקר ולכן ניתן לרכוש מספר שמות דומיין בתשלום נוח וליהנות גם מלקוחות שלא הצליחו להגיע לאתר המקורי.

 תקופת הרישום של דומיין

 יש לשים לב לתקופת הרישום של כל דומיין. רכישת דומיין מוגבלת לתקופה של שנה בדרך כלל. ישנם שמות אתרים הניתנים לרכישה למשך שנתיים או שלוש. מנהלי אתרים רבים שוכחים לחדש את הדומיין וזה יכול להילקח על ידי משתמש אחר כשהוא כבר בעל מוניטין מבוקש. ישנו יתרון משמעותי ברכישת שם דומיין לתקופה של שלוש שנים, שכן בתום התקופה אין חשש כי השם יילקח על ידי משתמש אחר אשר יהנה מעבודת הקידום שלך.

לסיכום, ניתן לומר כי בחירת שם מתחם בהתאם לכללים תבטיח כי קידום האתר יהיה מוצלח הרבה יותר ויסייע להשגת המטרה הרצויה. השקעת הזמן והמשאבים בבחירת הדומיין היא זו אשר תניב את הפירות הרצויים והפרסום המקצועי הרצוי.